Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2020

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Okno nejde otevřít aneb kdy je potřeba jeho servis

Již v minulosti jsme vám přinesli řadu článků na téma servis a údržba oken a naše praktické zkušenosti z terénu. Nejčastěji od zákazníků slýcháváme "Všechno je v pořádku, stačí jen trochu promazat panty."

A skutečnost? Bohužel ve většině případů, opak je pravdou. A jak postupujeme od okna k oknu, zjišťujeme, že okno například nejde otevřít. A reakce uživatele? No, ono opravdu nejde otevřít, tak ho raději nepoužívám.

Častým zjištěním je, že okno lze otevřít a zavřít. K těmto úkonům je však potřeba poměrně hodně síly. A reakce? Já to vím, ale přes zimu je zavřené, a když přijde teplo, tak mi jej někdo silný otevře.

Okno používám pouze na „vyklápěčku“, ono totiž na mne při normálním otevření vypadlo. To je další z velice častých výroků, které slýcháváme.

Co doporučit? Myslím si, že je to jasné. Každé okno potřebuje alespoň jednou za čtvrt roku otevřít. Pokud to nejde, nebo to jde špatně, ihned tento stav řešte, nebo alespoň si jej zapamatujte, abyste při příštím otevření mohli srovnat, zdali se situace výrazně zhoršila. Pokud ano, zásah servisu je nutný.

Častý problém, se kterým se v poslední době potkáváme je výrazně, ale opravdu výrazně znečištěné těsnění. Mnohdy je znečištění takové, že těsnění jsou již napadeny bioticky. Jedná se vesměs o různé druhy plísní. Bohužel tyto mnohdy naruší vrchní vrstvy těsnění a začínají do něj prorůstat. Takové těsnění je jednoznačně zdraví škodlivé a je nutno jej vyměnit.

Co s tím? Spolu s umýváním skla oken věnujte chvíli i svému těsnění. Ve většině případů stačí omýt vodu bez saponátu. Pokud se rozhodnete i pro saponáty, používejte takové, které povrch nevysušují, tedy ph neutrální.

Tato údržba je v kombinaci se znalostí vlastních oken a pravidelným servisem ideální pro dlouhou životnost a tím i značné úspory za výměny.

Zkušenosti ze servisování oken poskytla spol. Repros plus, s.r.o.