Možnosti on-line komunikace
Naučit se jednat online je věc, která se může hodit i jindy, než v situaci ohrožení virovou nákazou. Pokud nevíte, jaké nástroje k tomu využít, tak právě pro vás jsme připravili souhrn k tomu vhodných aplikací či programů. Výběr je pak jen zcela na vašich preferencích a sympatiích k dané platformě.
Vhodné aplikace pro skupinové hovory
Pro používání všech aplikací je potřené mít základní vybavení, které nám hovor umožní, nejčastěji počítač s web kamerou a mikrofon, chytrý telefon nebo tablet, a internetové připojení. Každá aplikace vyžaduje také přihlášení. K vytvoření účtu stačí mít emailovou adresu. Doporučujeme mail na platformě gmail, která je neprosto bezproblémová a vytvoříte ji během dvou minut.
Skype umožňuje setkání až 50 účastníků v jednom videohovoru. Aplikace funguje jak na osobním počítači, tak i na mobilním zařízení včetně tabletů. Stejný počet uživatelů při skupinovém hovoru umožňuje i aplikace Messenger, která je dostupná také jak ve webové, tak mobilní verzi. K jeho užívání je však potřeba mít založený účet na sociální síti Facebook. Obě zmíněné aplikace mají celkem intuitivní uživatelské prostředí i rozsáhlou podporu v češtině.
K videokomunikaci můžete využít i aplikaci Whatsapp, která nevyžaduje založení účtu prostřednictvím emailu. K jejímu užívání vám bude stačit vaše telefonní číslo, a i to jeden z důvodů, proč je tato aplikace tak populární.
Doporučit vám můžu také aplikaci Google Hangouts, k jejichž užívání vám stačí gmailová adresa (@gmail.com). Výhodou této adresy je pak možnost užívat další google aplikace jako je Youtube, Google Formuláře, Tabulky aj. Jedním přihlášením tak získáte širokou paletu užitečných a uživatelsky nenáročných programů, které můžete zdarma využívat. Orientaci v těchto aplikacích navíc usnadňuje i čeština, která může být pro mnohé vítaným plusem.
Google Hangouts umí skoro vše co Skype a některé funkce má navíc. Kontakty lze vyhledat pomocí e-mailové adresy nebo telefonního čísla. Pořádat lze skupinové hovory až s deseti lidmi. Nespornou výhodou také je, že není nutná žádná instalace. Stačí si otevřít webový prohlížeč, přihlásit se a zahájit hovor.
Aktuálně na oblíbenosti získává i aplikace Zoom, která poskytuje službu vzdálené konference kombinující videohovory, online schůzky i posílání zpráv. Spousta firem přesunula své pravidelné porady právě do tohoto online prostředí. Služba umožňuje v základní neplacené verzi video spojení až 100 uživatelům po dobu 40 min, poté se hovor přeruší a je potřeba jej znovu zahájit. Značnou nevýhodou může pro mnohé být anglické prostředí bez jazykové podpory v češtině a také nutná instalace programu do počítače. K registraci je potřeba emailová adresa.
Ve spolku Pro náš dům jsme na tuto platformu se začátkem dobrovolné karantény přešli a pravidelně se s její pomocí scházíme na online poradách. Pokud však nepotřebujete konat videohovor pro 100 lidí, bohatě si vystačíte s uživatelsky méně náročnějšími aplikacemi, které jsem popsala výše.
Já osobně jsem si se svými rodiči volala nejdříve přes Whatsapp, ale kvalita hovoru mi nevyhovovala, proto jsem přešla na Skype a občas využívám i Google Hangouts, který mi přijde uživatelsky nejpříjemnější a nejjednodušší.
Připravila: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.